Najnovije izdanje u ediciji Izvori epistemologije: kritički život vam predstavlja prevod filma “Senka Zapada: Arapi – živa istorija”, za koji je scenario napisao Edvard Said.
Pustošenjima 1982. prethodila su pustošenja 1973. i 1967, 1956. i 1948. i u svim tim periodima ljudi su ovaj deo sveta posmatrali kroz vizije nečega što su verovali da ovde treba da bude. I zašto se ovaj poslednji ciklus nasilja i raseljavanja nastavlja? Kako je došlo do toga? Odgovor se, verujem, može naći u poslednja dva veka istorije, u istoriji modernog Zapada i njegovog bavljenja Orijentom.
Edvard Said
U okviru serijala od deset epizoda, 1983. je predstavljen dokumentarno-filmski projekat “The Arabs – A Living History 1979-1983” u kojem je istorija arapske kulture predstavljena od strane savremenih stvaralaca arapskog porekla, a za sedmi nastavak pod naslovom “The Shadow of the West” je bio zadužen poznati filozof, profesor književnosti i autor Edvard Said (Edward Wadie Said, 1935-2003) poreklom iz Jerusalima. U filmu, koji se bavi promenama koje su zahvatile arapski svet u novom ekonomskom i političkom poretku u modernom periodu, Said ispituje odnose između Evrope i Bliskog istoka kako su se razvijali još od perioda krstaških ratova, naslanjajući se na svoju poznatu književnu trilogiju “Orientalism”, “The Question of Palestine” i ”Covering Islam”. Kao što važi i za književnu i filozofsku zaostavštinu Edvarda Saida, film “Senka Zapada: Arapi – živa istorija” je danas verovatno aktuelniji nego ikada, a Rekonstrukcija Ženski fond vam ga sada predstavlja preveden na naš jezik!
Film možete da pogledate ovde.
Ovom prilikom, Rekonstrukcija Ženski fond vam poklanja i Uvod u knjigu Kultura i imperijalizam Edvarda V. Saida, koji možete da preuzmete ovde.
Do sada u ediciji Izvori epistemologije: kritički život:
-
Kritički život 1 – Edvard Snouden
-
Kritički život 2: Zemlja i sloboda (Ken Louč)
-
Kritički život 3: Nevidljivi gradovi (Italo Kalvino)
-
Kritički život 4: Performiranje političkog (Džudit Batler)
-
Kritički život 5: Kultura i imperijalizam (Edvard Said)
-
Kritički život 6: Izvori totalitarizma (Hana Arent)
-
Kritički život 7: Ko je neoliberalni subjekt? (Vendi Braun)
-
Kritički život 8: Viralni homonacionalizam (Džazbir Puar)
-
Kritički život 9: Bitka za Čile, 1. deo (Patrisio Guzman)
-
Kritički život 10: Bitka za Čile, 2. deo (Patrisio Guzman)
-
Kritički život 11: Bitka za Čile, 3. deo (Patrisio Guzman)
-
Kritički život 12: Američka predavanja (Italo Kalvino)