2024
Dodeljeni grantovi – jun 2024.
Broj grantova: 20
√
1. ASTRA – Akcija protiv trgovine ljudima, Beograd
- RSD: 443.400
- Naziv aktivnosti: Grupna supervizija
Sredstva se dodeljuju za potrebe supervizije članica tima ASTRE kao procesa koji pomaže prevenciji sagorevanja i održavanju mentalnog zdravlja pomagačica koje pružaju direktnu podršku žrtvama jednog od najtežih krivičnih dela i ženama koje su preživele traumatska iskustva.
2. Romski ženski centar Bibija, Beograd
- RSD: 449.600
- Naziv aktivnosti: Dečji brak nije romska tradicija: Priče mladih Romkinja
Podržane aktivnosti fokusiraju se na napor da se praksa dečijih/prisilnih brakova koja predstavlja kršenje ljudskih prava – PROMENI. Stručnjaci smatraju da se ovaj problem mora rešavati sistematski, a obzirom da je dugoročan problem, grupa planira da, kroz dobre primere prakse, informisanjem, postigne uticaj u svojoj lokalnoj sredini, očekujući pozitivnu promenu kroz podizanje svesti ka iskorenjavanju dečjih/prisilnih brakova u romskoj populaciji.
3. Centar za biopolitičku edukaciju Biopolis, Beograd
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Present(ed)/Digital Majority
Program Digital Majority ima za cilj povećanje prisustva žena i ženskih biografija na regionalnim verzijama Wikipedije, sa specijalnim fokusom na kulturu otpora i biografije žena koje su radile i rade u skladu sa feminističkim politikama prijateljstva, solidarnosti i otpora. Digitalni svet odražava, a ponekad i uvećava razlike među polovima pa se o ženama malo piše i još manje arhivira. Ovaj program je pokušaj ispisivanja istine o mirovnom i antiratnom pokretu u digitalnom svetu, arhiviranja za budućnost.
4. Liceulice, Beograd
- RSD: 180.000
- Naziv aktivnosti: Liceulice FM
Liceulice želi da pokrene podkast koji bi bio baziran na njihovoj već postojećoj radijskoj emisiji „Liceulice FM“ koja se osam godina emituje na onlajn radio stanici RadioAparat. Suočeni sa promenom medijskih formata u kojima sve veći primat imaju sadržaji koji se emituju putem streaming platformi i društvenih mreža, te oni koji imaju i video komponentu – a u želji da važne teme kojima se grupa bavi iskomunicira i sa što većom, i sa što mlađom, i sa što raznolikijom publikom – grupa smatra da je ovaj korak važan u širenju njene medijske platforme.
5. Ministarstvo prostora, Beograd
- RSD: 300.000
- Naziv aktivnosti: Ka feminističkom gradu
“Ka feminističkom gradu” predstavlja pokušaj da se grad misli iz feminističke perspektive. To podrazumeva ne samo rasvetljavanje uzajamnog uticaja prostornih politika, praksi i borbi, sa jedne, i društvenih nejednakosti, nasilja i obrazaca isključivanja, sa druge, već i promišljanje drugačijih prostornih odnosa koji proizvode i odražavaju razlike, solidarnost, brigu. Ovaj javni program će kroz seriju od 10 predavanja, radionica, tura, razgovora, uključiti brojne perspektive i iskustva žena iz civilnog sektora, medija, akademije i političkih pokreta iz Srbije i regiona, u kolektivnom naporu da menjamo kako doživljavamo i oblikujemo prostore grada.
6. Neformalna grupa umetnica: Vesna Vesić, Dragana Marković i Ivana Smiljanić
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Knjiga o Mimi Orlović (1965 – 2020) – Srce kamena
Knjiga je važan doprinos pamćenju i razvijanju naše ženske i umetničke istorije: u isto vreme bogata monografija beogradsko-sidnejske umetnice Mime Orlović, puna fotografija i dokumentarnih materijala, mali zbornik ličnih sećanja na Mimu i katalog Mimine posthumne retrospektivne izložbe, koja je u celini kolegijalna, sestrinska akcija, realizovana vrednim rukama i ljubavlju njenih drugarica umetnica i producirana malim, pojedinačnim donacijama (18. April – 9. maj 2024, Kuća legata). Tekstove potpisuju Jasmina Tešanović, Biljana Tomić, Dubravka Đurić, Vladimir Bjeličić, autorke izložbe i drugi.
7. Stereovizija, Beograd
- RSD: 430.000
- Naziv aktivnosti: Zajedničkim snagama II – platforma za samoobrazovanu kvir-feminističku savremenu umetničku i edukativnu razmenu
Zajedničkim snagama II je predlog platforme za samoobrazovanu umetničku i edukativnu razmenu, sa fokusom na prezentaciju savremenog kvir-feminističkog umetničkog stvaralaštva kvir osoba. Program nastoji da, koristeći se praksama transparentnosti, participativnosti i solidarnosti, i istovremeno ispitujući te iste prakse iznova, i stvarajući nove, poziva i neguje koletivni i interdisciplinaran rad, i stvara prostor za dodatno edukovanje kroz saučešništvo. Zajedničkim snagama obuhvata produkciju multimedijalne izložbe sa pratećim umetničkim i diskurzivnim programom i izvođačkog umetničkog rada.
8. Združena akcija Krov nad glavom, Beograd
- RSD: 448.000
- Naziv aktivnosti: Govori glasno i vodi pravnika sa sobom V
Združena akcija Krov nad glavom proširuje svoje polje borbe protiv nepravednih izvršenja. Komunalna preduzeća i bogati poverioci krše minimalne društveno odgovorne odredbe zakona da bi zaradili od siromašnih i diskriminisanih. Ali ne očekuju da će oni imati i pomoć aktivista i advokata. Grupa nastavlja da pruža pravnu pomoć za one koji ne mogu da je plate svojim sredstvima da bi se oslobodili nepravedno naduvanih ili nepostojećih dugova, ali i da i sama stiče potrebna znanja za pomoć ljudima.
9. Okular, Ćićevac
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: I ja sam feministkinja
(I) ja sam feministkinja aktivira devojčice i devojke iz ruralnih područja da se oslobode stereotipa sredina gde žive i postanu glasnogovornice na teme rodne ravnopravnosti, ženskih prava, antimilitarizma i antišovinizma, kroz javne događaje i medijski sadržaj koji kreiraju. Osnažuje ih da prepoznaju i prijave nasilje, ali i da proaktivno deluju i same osnažuju svoje drugarice. Istovremeno, aktivnosti informišu i motivišu širu javnost preko tekstova i video snimaka koje pišu i snimaju novinarke/i udruženja za portal “Nek se čuje glas”.
10. Centar za samoodrživi rast i razvoj „Zeleno doba“, Gornji Milanovac
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Permakultura kao uvod u održivo obrazovanje
Program “Permakultura kao uvod u održivo obrazovanje” ima za cilj edukaciju nastavnica/ka i učiteljica/a osnovnih škola o principima permakulture i integraciju tih principa u nastavu. Kroz obuku, praktična iskustva i pilot testiranje u školama, program podstiče razvoj kritičkog mišljenja, kreativnost i inkluzivnost među nastavnicama/ima i učenicama/ima. Cilj kolektiva je da osnaži nastavnice/ke da postanu lideri pozitivnih promena, podstičući aktivizam, ekološku svest i kritičko mišljenje među učenicama/ima, stvarajući ekološki svesne i odgovorne građanke/ne. Ovaj sveobuhvatan pristup ima za cilj jačanje otpornosti školskih zajednica na ekološke i društvene izazove.
11. Uspešne žene Kostolca, Kostolac
- RSD: 225.000
- Naziv aktivnosti: Zajedno smo jače
Program “Zajedno smo jače” osmišljen je s ciljem da aktivistkinje, koje su već prošle obuku o rodno zasnovanom nasilju, pruže podršku mladim devojkama i ženama koje su žrtve nasilja ili su potencijalno izložene nasilju u porodičnom i društvenom okruženju. Predviđene aktivnosti će se sprovoditi na više lokacija u Srbiji, sa fokusom na to da žene i mlade devojke prepoznaju, reaguju i izađu iz nasilnog i potčinjenog okruženja. Aktivnosti će biti sprovođene u formalnim i neformalnim naseljima. Završno predstavljanje je predviđeno za period 16 dana aktivizma u svim gradovima/selima u kojima učestvuju aktivistkinje.
12. Žene za mir, Leskovac
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Raširi krila – reci ne
Obezbeđivanje nezavisnih, kvalitetnih, dostupnih i besplatnih usluga za podršku za žene i devojke koje su preživele muško nasilje na teritoriji Jablaničkog okruga. Aktivnosti su usmerene na sveobuhvatni odgovor na nasilje, kroz konsultacije na SOS telefonu, prateća savetovališta (pravno i psihološko), usluge psihoterapije, grupe samopomoći i fokus grupe. U našoj dugogodišnjoj praksi, susrećemo se sa seksualnim, fizičkim, psihičkim, ekonomskim, digitalnim i drugim vidovima nasilja, zato možemo tvrditi da je prag tolerancije na pretnje fizičkim nasiljem ili ubistvom kao i na sve vrste nasilnog ponašanja, visok. Ovim aktivnostima grupa će doprineti većem broju osnaženih žena i devojaka, za izlazak iz nasilja, te većem broju prijavljenih i procesuiranih slučajeva nasilja u porodici.
13. Centar za društveni napredak, Novi Sad
- RSD: 215.000
- Naziv aktivnosti: Socijalna i ekonomska prava LGBT+ osoba
Predviđene aktivnosti se bave analizom i podizanjem svesti o problemu socijalne i ekonomske isključenosti LGBT+ osoba u Srbiji, sa posebnim fokusom na prikaz ideja i dobrih praksi koje mogu odgovoriti na njih. Realizovaće se pretežno u Novom Sadu, a namenjene su pre svega svim LGBT+ osobama, saveznicima_ama i aktivistima_kinjama civilnog društva, političkih/društvenih pokreta i partija, sa ciljem da im proširi svest o ovom problemu i pruži znanje koje mogu iskoristiti u svom javnom zagovaranju i/ili drugom aktivističkom delovanju.
14. Infoteka CK13, Novi Sad
- RSD: 430.050
- Naziv aktivnosti: Palestina – sadašnjost, prošlost i budućnost
Od 7. oktobra 2023. godine svedočimo prekretnici za palestinsku državu, a samim tim i za čitavu svetsku zajednicu. Međutim, koreni trenutnih događaja sežu mnogo dalje. Istovremeno, o tome u našem javnom prostoru izostaje sistematičan pristup, te postoji veliko neznanje i nerazumevanje palestinske realnosti. Infoteka CK13 želi da kroz seriju događaja u Novom Sadu, kao i tekstova i razgovora stvori širu osnovu znanja istorijsko-političkog konteksta, na temelju kojeg se mogu adekvatno formulisati stavovi i aktivistički odgovori na zločine kojima svedočimo.
15. KAO Parnas, Novi Sad
- RSD: 272.800
- Naziv aktivnosti:Uhvati film – uključi perspektivu žena sa invaliditetom
„Uhvati film – uključi perspektivu žena sa invaliditetom“ utiče na povećanje svesti i informisanja o feminističkoj perspektivi ŽSI kod predstavnika organizacija civilnog društva u Srbiji, organizovanjem 4 projekcije filmova o ŽSI sa festivala „Uhvati film“ u 4 grada širom Srbije, nakon kojeg slede edukativne diskusije i edukativna teorijska praktična izlaganja. Program pokazuje višestruku marginalizaciju ŽSI, obrađujući specifične teme: rodno zasnovano nasilje, LGBT ŽSI, pravo na abortus, rat i devojčice sa invaliditetom, ejdžizam i osuđenice, seksualnost i socijalna i ekonomska neprivilegovanost.
16. Centar za podršku lokalnoj zajednici „Mome“, Pirot
- RSD: 438.000
- Naziv aktivnosti: Staroplaninke – patrijarhat i njegovo nasleđe u ruralnim zajednicama
Program doprinosi istraživanju i dokumentovanju istorijskih korena patrijarhata i mizoginije u srpskom društvu kroz filmski dokumentovane priče vremešnih Staroplaninki o životu žena u ruralnom području, adaptiranih na srpski i prevedenih na engleski jezik. Prilagođeni sadržaj biće objavljen na YouTube kanalu, uz dodatni sadržaj, gde će ostati dostupni za istraživanja stručne i naučne javnosti o položaju žena kroz vreme i promovisan među mladima, u pirotskim srednjim školama.
17. Centar za razvoj zajednice LINK, Sombor
- RSD: 350.000
- Naziv aktivnosti: Ženski glas Sombora
LINK pokreće sveobuhvatan program za osnaživanje žena u Somboru, uključujući besplatan kurs samoodbrane, seriju radionica i predavanja o ženskim pravima i društvenim izazovima i javnu akciju u sklopu 16 dana aktivizma. Ovaj program pruža podršku, edukaciju i umrežavanje za žene, stvarajući siguran prostor za njihovu emancipaciju i aktivizam. Cilj je da stvaranje sigurnog prostora za sve žene u Somboru, okupljanje, osnaživanje, i građenje žensku zajednicu koja se bori za svoja prava.
18. UŽ Teuta-tim, Trstenik
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Bezbedne žene, bezbedno društvo #3
Grupa realizuje program osnaživanja za žene “Briga o tebi -počinje sa tobom” koji je već dva puta uspešno realizovan sa preko 30 učesnica. Program će se realizovati u Trsteniku i usmeren je na žene iz ove opštine i Rasinskog okruga. Ovaj program kreiran je sa ciljem da ojača psihološke kapacitete žena i unapredi mentalno zdravlje. Rad u grupi pokazao se kao značajan za žene zbog povezivanja, udruživanja i međusobne podrške. Kroz program žene uče kako da brinu o sebi i kako da se izbore za svoje potrebe i emocije.
19. Žensko udruženje kolubarskog okruga, Veliki Crljeni
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: MeetUp – Koalicija za pravedno nasleđivanje
ŽUKO kao inicijator i osnivač Koalicije za pravedno nasleđivanje, sa 14 organizacija članica, će realizovati aktivnosti umrežavanja koje će imati za cilj predstavljanje dosadašnjeg rada na projektu „Koliki je moj deo“, ostvarenih rezultata rada koji će biti nadalje temelj u zagovaranju izmena diskriminatornog člana 82. Zakona o socijalnoj zaštiti. Produkt umrežavanja će biti jačanje kapaciteta, zagovaranje, planiranje daljih akcija, info sesija, revidiranje akcionog plana, razmatranje proširenja kruga članova i predstavljanje poverenice Brankice Janković.
20. SOS Kutak za devojke, Vranje
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Nisi sama!
U fokusu programa NISI SAMA! jeste feministički princip rada, jesu devojčice uzrasta 12 do 18 godina, učenice osnovnih i srednjih škola, tim vršnjačkih edukatorki SOS Kutka za devojke Vranje. Program se bazira na prevenciji diskriminacije devojčica, rodno zasnovanog nasilja nad devojčicama, kreativno informisanje i edukacija devojčica na početku spoznaje životnih zamki nasilja u porodici ili partnerskim odnosima. Cilj grupe je da na vreme informiše i edukuje devojčice da prepoznaju svaki oblik diskriminacije, rodno zasnovanog nasilja, da na vreme nasilju zatvore vrata u svom životu i izbegnu život u spirali rodnog nasilja, život kakav žive mnoge žene i devojke.