RWFund logo

RWFund logo

Oktobar

2024

Program: Specijalni fokus

Dodeljeni grantovi – oktobar 2024.

Broj grantova: 13

1. Udruženje Romkinja „Nada“, Aleksinac

  • RSD: 440.000
  • Naziv aktivnosti: Opšta podrška

Kroz ovaj grant kolektiv se podržava za terenski i direktan rad sa romskom zajednicom, sa fokusom na žene, devojke i devojčice, kroz generalne aktivnosti udruženja: psihološke radionice, edukacije o nasilju, direktno informisanje o načinima podrške i zaštite, promovisanje SOS telefona, te ulične akcije.

2. Udruženje „Ekspanzija“, Brodarevo

  • RSD: 450.000
  • Naziv aktivnosti: Korak napred ka većoj osnaženosti seoskih žena opštine Prijepolje i povezivanju seoskih žena sa područja jugozapadne Srbije

Aktivnosti su namenjene ženama iz seoskih udruženja Opštine Prijepolje: Ekspanzija Brodarevo, Kamenogorke iz  Kamene Gore i Vedrina Polimlja iz Ivanja i ženama iz seoskih udruženja jugozapadne Srbije. Cilj  aktivnosti je jače povezivanje žena iz seoskih sredina, njihovo osnaživanje da deluju  i traže bolje uslove za život za sebe i   zajednicu u kojoj žive i rade. Organizovanim  i okupljanjem  žena i njihovim povezivanjem pomeraju se granice i stvara se klima za kontinuiranu saradnju i zajedničko planiranje akcija, nasuprot zatvaranju žena i njihovom okupljanju u porodičnim obredima i slavljima gde se žene instrumentalizuju kroz iscrpljujući rad.

3. Piskolovka, Kragujevac

  • RSD: 200.000
  • Naziv aktivnosti: Marko Kraljević dobija poziv za vojni rok… I još neke priče

Aktivnosti okupljaju petnaestoro spisateljica/pisaca da pišu kratke priče sa Markom Kraljevićem kao glavnim junakom. Teme priča će usko biti vezane za militarizam, nacionalizam, mačizam, položaj žena u militarističkom društvu, ekološke posledice militarizma. Mladi/e autori/ke će biti najpre pripremljeni/e radionicama iz folkloristike Marka Kraljevića i građenja književnog lika, te radionicama o nacionalizmu i militarizmu kao političkim pojavama, i razvojem književne radnje. Pisanje se vodi uz mentorsku podršku, a zbirka tako nastalih priča potražiće svoje mesto u izdavaštvu.

4. Žene za mir, Leskovac

  • RSD: 450.000
  • Naziv aktivnosti: Da nevidljvo postane vidljivo

Aktivnosti su usmerene na sveobuhvatni odgovor na rodno zasnovano nasilje, kroz konsultacije na SOS telefonu, psihološko savetovalište, usluge psihoterapije, grupe samopomoći i fokus grupe, namenjene ženama sa iskustvom nasilja. U svojoj dugogodišnjoj praksi, grupa se susreće sa skoro svim vidovima nasilja, zato tvrdi da je prag tolerancije na pretnje fizičkim nasiljem ili ubistvom kao i na sve vrste nasilnog ponašanja u njihovoj zajednici visok. Usluge koje će udruženje pružiti korisnicama doprineće većem broju osnaženih žena i devojaka, za izlazak iz nasilja, te većem broju prijavljenih i procesuiranih slučajeva nasilja u partnersko-porodičnim odnosima, kao i nulta tolerancija na nasilje. Pružanje nezavisnih, kvalitetnih, dostupnih i besplatnih usluga za podršku ženama i devojkama koje su preživele muško nasilje na teritoriji Jablaničkog okruga.

5. Centar za devojke, Niš

  • RSD: 421.000
  • Naziv aktivnosti: Zaustavimo ubijanje žena – korak dalje u borbi protiv femicida

Cilj aktivnosti „Zaustavimo ubijanje žena – Korak dalje u borbi protiv femicida“ je da doprinese naporima da se femicid u Srbiji prepozna kao posebno krivično delo, kroz informisanje građana/ki o problemu femicida i njihovoj ulozi u zagovaranju promena,  tome kako i gde mogu potražiti podršku. Projekat je nastavak prethodnog, „Zaustavimo ubijanje žena – Za bolju zakonsku regulaciju femicida“, sprovedenog na jugu Srbije. Sada će u fokusu biti gradovi na istoku, gde su ženske organizacije nedovoljno dostupne građankama, a građansko organizovanje otežano.

6. Centar za podršku lokalnoj zajednici „Mome“, Pirot

  • RSD: 440.000
  • Naziv aktivnosti: Klub solidarnih žena

„Klub solidarnih žena Pirot“ je mesto koje se pokreće u kome će žene da se sastaju, uče i druže, razmenjuju iskustva i planiraju zajedničke solidarne akcije. To je siguran prostor u kome će se odvijati različiti sadržaji u skladu sa potrebama pirotskih žena iz ranjivih grupa i u kome će biti promovisana ženska dostignuća u svim oblastima i razvijani programi koji doprinose borbi protiv militarizma, rasizma i fašizma.

7. Dečji centar, Zaječar

  • RSD: 448.700
  • Naziv aktivnosti: Započni promenu

Program #ZapočniPromenu ima za cilj da kroz povećanje vidljivosti umetnica sa invaliditetom podstakne inkluzivne prakse u institucijama kulture i zapošljavanje osoba sa invaliditetom na osnovu njihovih kapaciteta. Šest umetnica iz četiri grada kreiraće kampanju uz podršku producentkinje i studentkinje novinarstva. Završna panel diskusija uz učešće stručnjakinja, umetnica i aktivistkinja, održaće se u Gradskom pozorištu u Rumi. Kampanja će ukazivati na to da inkluzivno društvo znači „otvoreno tržište rada“ i učešće osoba sa invaliditetom na opštem tržištu rada, a ne u zatvorenim ili zaštićenim oblicima zaposlenja.

8. Vox feminae, Zrenjanin

  • RSD: 449.500
  • Naziv aktivnosti: Promocija i prevod dokumentarca „Vox feminae“

Film „Vox feminae“,  nastao uz podršku RŽF, beleži svedočenja 10 potpuno različitih žena koje su se nakon objava u domaćim i svetskim medijima spontano okupile i pokušale da svaka na svoj način pomogne da se iz, kasnije će se ispostaviti, najvećeg radnog logora u Evropi, izbave i bezbedno pošalju svojim kućama nekoliko stotina radnika iz Vijetnama. Film je na projekacijama do sada pobudio interesovanje novinara/ki, aktivista/kinja i predstavnika/ca akademske zajednice, kako iz Srbije, tako i iz inostranstva, pa je namera da se kroz živu reč i prevod na engleski jezik film predstavi i onima koji zbog jezičke barijere nisu bili u mogućnosti da ga razumeju, ali i da kroz direktnu komunikaciju prikažu mogući scenario po kojem se, kada im je to od strane države domaćina dopusti, strani investitori prema lokanim i stranim radnicima ponašaju kao da su robovi. Vox feminae dotiče i netransparentnost investicije i nedostatak znanja o uticaju projekta na životnu sredinu i javno zdravlje lokalne zajednice, pa je to jedna od veoma značajnih tema koja se nametnula kroz razgovore nakon projekcije.

9. Bubnjarke sa ulice, Beograd

  • RSD: 450.000
  • Naziv aktivnosti: Bubnjarke sa ulice se osnažuju!

Cilj aktivnosti je doprinos izgradnji i jačanju feminističkog pokreta u Srbiji i osnaživanju žena da istupaju u javnom prostoru i da se njihov glas čuje. Aktivnosti Bubnjarki sa ulice imaju za cilj i da u kontinuitetu održavaju i dodatno pripremaju bubnjarke ne samo za protestni marš 8. marta već i za ostale vrednosno slične proteste i događaje na kojima redovno nastupaju.

10. Feministička antifašistička mreža – FAMa, Beograd

  • RSD: 447.000
  • Naziv aktivnosti: Antifašistički front žena Srbije – 80 godina borbe za ravnopravnost

Aktivnosti su posvećene osamdesetogodišnjici osnivanja Antifašističkog fronta žena Srbije (28.01.2025). Imaju za cilj da kroz obeležavanje jednog od najbitnijih događaja u istoriji emancipacije žena Srbije doprinesu jačanju savremenih antifašističkih i feminističkih pokreta u Srbiji, i šire ex-Yu regionu. Aktivnosti će imati dve faze – 1) nekoliko događa širom Srbije na kojem će se predstavljati priče naših hrabrih pretkinja (kroz lične istorije i istraživački rad); 2) Svečana akademija koja će okupiti žene iz što je moguće više mesta, najrazličitijih identiteta, godišta, radnog iskustva.

11. Inicijativa za dostupno zdravstvo & Grupa uzajamne podrške za aktiviste-kinje, Beograd

  • RSD: 450.000
  • Naziv aktivnosti: Borka od glagola boriti

Akcija BORKA od glagola boriti je osmišljena sa namerom da se za života dokumentuje životna priča, doprinese čuvanju istorije Romskog ženskog aktivizma i oda počast Borki Vasić, aktivistkinji koja se decenijama unazad hrabro bori za prava žena i romske zajednice, i suprotstavlja rasizmu, korupciji, diskriminaciji i militarizaciji. Dodatno, radi se na formiraju baze fonda koji bi joj obezbedio dostojanstvenu i mirniju starost.  U planu je oslikavanje murala sa njenim likom na fasadi jedne od gradskih zgrada, dokumentovanje Borkine životne priče, i niz informativnih aktivnosti kako bi javnost bila upoznata sa njenim aktivističkim angažmanom i doprinosom. Dok bi obskrbljivanje fonda trebalo da unapredi i razvije jedan model brige o članicama i članovima zajednice koji su nas zadužili.

12. Pobunjene čitateljke, Beograd

  • RSD: 440.000
  • Naziv aktivnosti: Štefica Cvek – Postjugoslovenski izbor za feminističku, kvir i pobunjenu književnost

Štefica Cvek je nekompetitivni regionalni književni izbor. U pitanju je selekcija najboljih dela sa BHSC i makedonskog jezičkog područja iz prethodne izdavačke godine, koja su napisana iz pozicije feminističkih, antifašističkih, ekoloških, antikolonijalnih i drugih levičarskih perspektiva. Cilj izbora je intervencija u mejnstrim regionalne književnosti koje ne prepoznaju feminističke i kvir književnosti kao umetnički vredne, ali koje takođe marginalizuju progresivne poetike. Šteficu Cvek organizuju Pobunjene čitateljke iz Srbije, Booksa/Kulturtreger iz Hrvatske, Naratorium iz Bosne i Hercegovine i Koalicija Margini iz Severne Makedonije.

13. Žene u crnom, Beograd

  • RSD: 443.430
  • Naziv aktivnosti: „Ramizovo ljeto“ – dokumentarni film o Ramizu Berbiću i „Prognanici“ – zbirka pesama Ramiza Berbića

Priča/film prati Ramiza Berbića u njegovom mirovnom aktivizmu u Tuzli od početka maja, pa do 25. maja, dana kad se obilježava stradanje na Tuzlanskoj kapiji. Ubistvo na Tuzlanskoj kapiji počinile su snage bosanskih Srba (25.05.1995.), ubivši 71 osobu, a ranivši 240. Prati Ramizovo stajanje na centralnom trgu i komemoriranje žrtava. Nastavlja se sa Ramizovim LGBT pjesmama, odlaskom na Povorku ponosa u Sarajevo, šetnjom po Majevici gdje skuplja snagu, Maršom mira gdje je Ramiz Berbić ove godine bio po 18. put, zaključno sa promocijom knjige Ramizove poezije. Priča prati jedno uobičajeno Ramizovo ljeto. Njegovo uobičajeno ljeto daleko je od poimanja ljeta.