U okviru programa Specijalni fokus u 2017. godini podržale smo i udruženje građana/ki „Žene Polimlja” iz Prijepolja i njihov obrazovni program Sačuvajmo naša prava.
Cilj programa bio je zajedničko promišljanje načina na koji se religija, tradicija i kulturno nasleđe instrumentaliziju za ograničavanje i ugrožavanje ženskih ljudskih prava i opravdavanje različitih vrsta nasilja nad ženama. Program je okupio žene iz Nove Varoši, Prijepolja, Priboja, Sjenice, Pljevalja i Beograda.
Susret je obuhvatio interaktivna predavanja, radionice i projekcije dokumentarnih filmova, u okviru kojih se diskutovalo u kojoj meri takve tendencije i prakse prepoznajemo u svojim lokalnim sredinama i širem društvu; koji su konkretni primeri kršenja ženskih ljudskih prava, posebno onih koja se vrše u ime religije i tradicije; koji su zajednički imenitelji ugrožavanja prava žena i njihovog dostojanstva, a koje su razlike; gde je prostor za otpor i koji bi bili odgovarajući načini.
Pored generalnog zaključka da su žene u ime religije i običaja izložene svim vrstama nasilja: seksualnom, psihološkom, fizičkom, političkom, socio-ekonomskom, učesnice su navele da zloupotreba religije dovodi do ugrožavanja i zabrane prava na slobodu mišljenja; ograničavanja i/ili zabrane slobode kretanja uključujući društvenu izolaciju i nemogućnost učešća u javnom životu; ugrožavanja prava žena da donose samostalne odluke; nametanja načina odevanja i načina života.
Uz svest da je potrebno napraviti jasnu razliku između religije kao izraza potrebe za duhovnošću i pripadanjem i njene instrumentalizacije u političke i svrhe ugnjetavanja drugačijih i onih sa manje moći (posebno žena), učesnice su navele da postoji potreba za nastavkom razgovora o rastućoj teokratizaciji države koja ugrožava Ustavom zagarantovani sekularizam (odvojenost verskih institucija i države), kao i o direktnom mešanju religije u sve vaspitno – obrazovne, zdravstvene, kulturne, informativne institucije i političke partije, što izaziva razdore i diskriminaciju među ljudima na osnovu verske/etničke pripadnosti, a naročito u vremenima ekonomske krize i socijalnih frustracija. |