2025
Dodeljeni grantovi – februar 2025.
Broj grantova: 20
√
1. UŽ Ekspanzija, Brodarevo
RSD: 450.000
Naziv aktivnosti: Povećanje feminističkog uticaja kroz edukaciju edukatorki i aktivistkinja seoskih udruženja žena sa područja jugozapadne Srbije
Cilj aktivnosti je povećanje feminističkog uticaja među ženama koje su članice udruženja seoskih žena, jače povezivanje žena iz seoskih sredina, njihovo osnaživanje da deluju i traže bolje uslove za život za sebe i zajednicu u kojoj žive i rade. Aktivnosti se bave edukacijom edukatorki o feminizmu i feminističkim principima rada kako bi ih primenile u svom radu sa seoskim ženama i kako bi se produbio i proširio feministički pristup i osnažio seoske žene jugozapadne Srbije.
2. Neformalna grupa mladih žena Rasinskog okruga i UŽ Peščanik, Kruševac
- RSD: 443.000
- Naziv aktivnosti: Budi ti
Niz aktivnosti „Budi Ti“ obraća se madim ženama u Rasinskom okrugu sa namerom da ih osnaži, da razvije njihovo samopouzdanje i samosvest, da ih opremi novim saznanjima i alatima, koji će im koristiti u svakodnevnom, ali i u javnom životu. Ovim aktivnostima želimo da podstaknemo mlade žene na promišljanje stvarnosti koju žive, na identifikovanje izazova sa kojima se susreću i definisanje potreba i prioriteta koje imaju. Želimo da ih učinimo delom ženskog pokreta i učesnicama međugeneracijskog (ženskog) društvenog dijaloga.
3. Žene za mir, Leskovac
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Zajedno smo jače
Aktivnosti su usmerene na sveobuhvatni odgovor na rodno zasnovano nasilje, kao ključni vid vaninstitucionalne podrške ženama i devojkama sa iskustvom nasilja. Konsultacije putem SOS telefona i individualno licem u lice, psihološko savetovalište, usluge psihoterapije, grupe samopomoći, pravne konsultacije su mehanizmi koji će biti dostupni korisnicama udruženja. Usluge koje ćemo pružiti korisnicama doprineće većem broju osnaženih žena i devojaka za izlazak iz nasilja, te većem broju prijavljenih i procesuiranih slučajeva nasilja u partnersko-porodičnim odnosima, kao i nulta tolerancija na nasilje.
4. Seoski kulturni centar Markovac
- RSD: 445.000
- Naziv aktivnosti: Dom
Aktivističko-umetnička inicijativa „Dom“ posvećena je fenomenu kulturnog života u selima Srbije, koji simbolizuju objekti domova kulture, masovno građeni u periodu posle Drugog svetskog rata, a danas su predmet nemara, propadanja i dokaz uznapredovalog procesa centralizacije kulture. Predmete zatečene u zapuštenom Domu kulture Markovac, kao i svedočanstva i sećanja meštanki i meštana ovog sela na periode postojanja živog društvenog i kulturnog života, te njihov doživljaj aktuelnih kulturnih potreba i mogućnosti da se one zadovolje, obuhvatićemo multimedijalnom instalacijom u postojećem zdanju Doma kulture.
5. Infoteka CK13, Novi Sad
- RSD: 449.000
- Naziv aktivnosti: Radikalna zelena politička teorija – prevođenje i objavljivanje knjiga
Ove aktivnosti Infoteke CK13 obuhvataju prevođenje i objavljivanje tri važna dela radikalne zelene političke teorije, koja iznose radikalne zelene odgovore na probleme klimatskih promena, kapitalizma i eksploatacije uopšte. Svako od njih ima svoj konkretan fokus u okviru ove politike – “Desert” se bavi analizom mogućih budućnosti u okviru klimatske katastrofe; “Against the Gendered Nightmare” se bavi poreklom patrijarhata, sa posebnim osvrtom na njegove veze sa eksploatacijom Zemlje; dok se “Veganarchism” bavi pitanjem oslobođenja životinja. Smatramo ove perspektive važnim za produbljivanje i proširenje ekološke/socijalne misli u Srbiji.
6. KAO Parnas, Novi Sad
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Uhvati film – promeni perspektive
Uhvati film – promeni perspektive ima za cilj povećanje svesti o invalidnosti, pristupačnosti i inkluziji u javnosti, kroz produkciju i promociju 3 video snimka ličnih iskustava žena sa invaliditetom i organizovanjem 5 projekcija filmova sa Međunarodnog filmskog festivala Uhvati film i diskusija u 5 gradova širom Srbije na temu stereotipa i predrasuda prema osobama sa invaliditetom. Program pruža nove uvide u teme ejblizma, pristupačnosti, solidarnosti i usmeren je ka smanjenu predrasuda i diskriminacije osoba sa invaliditetom u društvu.
7. Latinos en Serbia, Novi Sad
- RSD: 368.000
- Naziv aktivnosti: Sinergijska pomoć
Cilj aktivnosti je podržati žene iz Latinske Amerike koje žive u Srbiji i suočavaju se sa pravnim, psihološkim, finansijskim ili fizičkim izazovima. Aktivnosti teže uspostavljanju mreže pomoći i podrške ženama pogođenim porodičnim problemima, migrantskim statusom ili ličnim poteškoćama poput bolesti, trudnoće, nezaposlenosti i slično. Bazirane u Novom Sadu, aktivnosti su namenjene svim ženama iz Latinske Amerike u Srbiji kojima je potrebna pomoć, pružajući im podršku i povezivanje sa ključnim resursima radi unapređenja njihovog blagostanja.
8. Kvir Pančevo
- RSD: 376.000
- Naziv aktivnosti: Kvir panč 2: Pančujmo zajedno!
Aktivnosti ciljaju da u periodu od 6 meseci osnaže LGBTQI+ zajednicu u Pančevu, kroz kontinuiran siguran prostor za okupljanje i diskusiju, edukaciju, solidarnost i aktivizam. Poseban fokus je na podršci mladih i podizanju njihovih kapaciteta za participaciju u procesu planiranja i realizacije aktivnosti (kranč, filmsko veče, umetnička, društvena i edukativna radionica). Događaji će negovati deljenje iskustava, podizanje samopouzdanja i samopoštovanja, kao i inkluzivan prostor za mlade kvir osobe koje istražuju svoje rodne i seksualne identitete.
9. Centar za podršku lokalnoj zajednici „Mome“, Pirot
- RSD: 446.000
- Naziv aktivnosti: Klub solidarnih žena Pirot
Klub solidarnih žena Pirot je mesto u kome se žene sastaju, uče i druže, razmenjuju iskustva i planiraju zajedničke solidarne akcije. To je siguran prostor u kome se odvijaju različiti sadržaji u skladu sa potrebama pirotskih žena iz ranjivih grupa, promovišu ženska dostignuća u svim oblastima i razvijaju programi koji doprinose borbi protiv militarizma, rasizma i fašizma.
10. Romkinje sa sela, Pirot
- RSD: 443.000
- Naziv aktivnosti: Hrabra sam da pričam
Kroz razgovore i objavljivanje brošure, objedinjuju se različiti aspekti životnih priča Romkinja u cilju ohrabrivanja Romkinja, pre svega mladih, za jačanje samopouzdanja, obrazovanje, lični rast i razvoj, kao i razvoj lokalne zajednice. Aktivnosti se sprovode udruženo sa Uspešnim ženama Kostolca, u cilju poređenja i dopunjavanja dva konteksta.
11. FemIn kolektiv, Požarevac
- RSD: 440.000
- Naziv aktivnosti: Moja baka partizanka
“Moja baka partizanka” je inicijativa koja istražuje antifašističko nasleđe kroz priče potomkinja antifašistkinja iz bivše Jugoslavije. Kroz intervjue i publikaciju, dokumentuju se sećanja, preispituje uloga žena u ratu i miru i kritički sagledava istorijski revizionizam. Namenjeno je široj javnosti, posebno mladima, s ciljem očuvanja kolektivnog sećanja i podsticanja dijaloga o značaju antifašizma danas. Inicijativa ističe nevidljive ženske borbe i njihovu savremenu relevantnost.
12. Forum žena Prijepolja
- RSD: 200.000
- Naziv aktivnosti: Dve i po decenije aktivizma Foruma žena Prijepolja
Sve što se ne zabeleži podložno je zaboravu ili revizionizmu, prisvajanju rezultata od drugih i brisanja doprinosa žena u demokratizaciji društva, uspostavljanju rodne ravnopravnosti i celokupnog razvoja zajednica u kojima delujemo. Ovim grantom RŽF podržava deo aktivnosti obeležavanja dvadesetpetogodišnjice rada ove značajne organizacije.
13. Žene Polimlja, Velika Župa
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Stazama antifašizma kroz Prijepolje
Prijepoljci su bili deo antifašističke borbe u NOR-u, o ćemu svedoče brojni spomenici u našem okruženju. Mi imamo četiri narodna heroja, čija imena nose naše škole. Živimo u vremenu kada se naša antifašistička borba omalovažava i nacionalizam jača i truje naše mlade. Svedoci smo prekrajanja istorije drugog svetskog rata i pokušaja da sve ode u zaborav, iako su u toj borbi učestvovali mladi svih vera i nacija ZAJEDNO. Naši mladi treba da znaju istinu o toj borbi kojom se potomci i porodice učesnika te revolucije ponose. U našem okrušenju postoji veliki broj spomenika – svedoka tog vremena koji su nepravedno zapušteni, neki su zarasli u korov, a o njima mladi malo znaju a većina ne zna ništa. Prijepolje je grad VALTERA, BOŠKA BUHE, ĆIRKA… 4. DECEMBRA.
14. Bibija, Beograd
- RSD: 449.000
- Naziv aktivnosti: Podrška starijim Romkinjama koje su preživele nasilje
Svrha aktivnosti “Podrška starijim Romkinjama koje su preživele nasilje” je pružanje psihosocijalne podrške Romkinjama koje su proživele nasilje kako bi se osnažile da prepoznaju nasilje, da ga prijave nadležnim institucijama i potraže odgovarajuću zdravstvenu ili socijalnu podršku .Ovim aktivnostima želimo da podignemo svest i lokalne zajednice o rodno zasnovanom nasilju, sa posebnim osvrtom na starije Romkinje i neophodnosti da lokalne institucije olakšaju pristup starijim Romkinjama\žrtvama rodno zasnovanog nasilja.
15. Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom, Beograd
- RSD: 50.000
- Naziv aktivnosti: Gordana Rajkov – ikona samostalnog života osoba sa invaliditetom
Izrada spomen ploče u čast Gordane Rajkov, žene sa invaliditetom koja je rušila stereotipe i u dominantno muškom svetu. Gordana je bila jedna je od osnivačica Saveza distrofičara Jugoslavije 1966, Centra za samostalni život 1996, prva osoba sa invaliditetom – Narodna poslanica u Skupštini Srbije u dva mandata. Važno mesto za nju su bile žene sa invaliditetom i njihova višestruka diskriminacija. Kolektiv smatra da je spomen ploča na mestu gde je radila od 1982-2022 simbolična zahvalnost za sve što Gordana uradila za osobe sa invaliditetom.
16. Hleb teatar, Beograd
- RSD: 335.000
- Naziv aktivnosti: Igranje predstave „Marija Ručara“
Marija Ručara je predstava koja progrovara o nepravdi sa kojom se suočavaju radnici i radnice, o nepoštovanju radničkih i ljudskih prava. Igranjem predstave pokazujemo nepravdu i situaciju u kojoj se radnice nalaze, da je načinimo vidljivom i u pokušaju da se situacija promeni. Tema vrlo aktuelna, i potrebno je što jasnije i glasnije prikazati u kakvom nepravednom društvu svi živimo u svetlu studentskih protesta i blokada.
17. Neformalna grupa Osmi mart, svaki dan
- RSD: 371.000
- Naziv aktivnosti: Osmomartovski marš 2025.
„Osmomartovski marš 2025“ ima za cilj obeležavanje 8. marta u skladu sa feminističkim politikama i tradicijom putem kombinacije blokade, marša i feminističkog štrajka. Želimo da podstaknemo žene – aktivistkinje, feministkinje, radnice – da se kroz različite forme otpora aktiviraju u borbi za pravedno društvo, za mir, socijalnu pravdu, rodnu ravnopravnost i bolje uslove života za sve ostale u našem društvu, a posebno one ugnjetavane i ranjive.
18. Romska organizacija mladih Srbije, Beograd
- RSD: 450.000
- Naziv aktivnosti: Reproduktivno zdravlje
Seksualno i reproduktivno zdravlje nije samo pitanje zdravstva, već i društveno-političko pitanje. Menstrualno siromaštvo nije samo ekonomski problem već i oblik strukturalnog nasilja nad ženama. Stoga je projekat „Reproduktivna pravda“ namenjen mladim Romkinjama (14–20 godina) iz Beograda, fokusiran na seksualno i reproduktivno zdravlje, menstrualno siromaštvo i rodnu ravnopravnost. Kroz informativno-edukativne radionice, diskusije i praktične aktivnosti, učesnice će steći znanja o svojim pravima i načinima zagovaranja promena. Cilj je osnaživanje devojaka da prepoznaju i aktivno se bore protiv diskriminacije i socio-ekonomskih barijera.
19. Udruženje Transimage, Beograd
- RSD: 160.000
- Naziv aktivnosti: Publikacija „Film i borba – manifesti: radna sveska za anti-imperijalne borbe“
Publikacija „Film i borba – manifesti: radna sveska za anti-imperijalne borbe” po prvi put donosi na naš jezik prevode važnih filmskih manifesta Globalnog Juga, pokazujući kako je filmska umetnost učestvovala u borbama protiv širenja logike kapitala i imperijalnih tendencija. Namenjena je (filmskim) umetnicima/ama, kulturnim radnicima/ama i teoretičarima/kama, aktivistima/kinjama, studentima/kinjama pružajući primere organizovanja filmske proizvodnje, distribucije i prikazivačke delatnosti u skladu sa anti-imperijalnim pokretima i post-kolonijalnom izgradnjom infrastruktura novih društava. Publikacija predstavlja intervenciju u polje regionalnih filmskih znanja i nudi kontrapunkt evrocentričnoj dominanti obrazovnog sistema i kulturne paradigme, koja podrazumeva mušku-belu-srednjeklasnu perspektivu.
20. Združena akcija Krov nad glavom, Beograd
- RSD: 448.000
- Naziv aktivnosti:Govori glasno i vodi pravnika sa sobom VI
Združena akcija Krov nad glavom proširuje svoje polje borbe protiv nepravednih izvršenja. Komunalna preduzeća i bogati poverioci krše minimalne društveno odgovorne odredbe zakona da bi zaradili od siromašnih i diskriminisanih. Ali ne očekuju da će oni imati i pomoć aktivista i advokata. Nastavljamo da pružamo pravnu pomoć za one koji ne mogu da je plate svojim sredstvima da bi se oslobodili nepravedno naduvanih ili nepostojećih dugova, ali i da i sami stičemo potrebna znanja za pomoć ljudima.