U okviru serijala Izvori epistemologije: Kritički život pogledajte poslednji deo trilogije u kojem poznati reditelj opisuje samoorganizovanje narodne vlasti u Čileu i podršku predsedniku Salvadoru Aljendeu 1972. godine.
Za samo osamnaest meseci socijalistička vlada Salvadora Aljendea sprovela je veliki deo svog socijalnog programa. Tokom godinu i po dana, nacionalizavala je velike rudnike bakra, gvožđa, uglja, šalitre i cementa. U to vreme, država uspeva da kontroliše najveći broj čileanskih monopolističkih kompanija. Takođe je nacionalizovano šest miliona hektara obradive zemlje, kao i gotovo sve nacionalne i strane banke. Tokom ovih osamnaest meseci, severnoamerička vlada zajedno sa unutrašnjom opozicijom ozbiljno ometa rad vlade. Uprkos ovome, Aljende i dalje ima čvrstu podršku najširih delova stanovništva.
Film se bavi kreiranjem stotina i hiljada grupa “narodne vlasti” od strane radnika i seljaka, sa zadatkom da distribuiraju hranu, čuvaju i vode fabrike i farme, suzbijaju crno tržište i povezuju se kao lokalne organizacije koje pružaju potrebnu infrastrukturu, kao i da pruže podršku izabranom predsedniku Aljendeu u borbi protiv kapitalista i ekstremno desnih organizacija.
Zaradili smo ogromno bogatstvo za ove momke, za gazde. Ali oni neće ništa da urade za dobrobit radnika. A sada žele da nas unište.
11. septembra 1973. u Čileu demokratski izabrana socijalistička vlada predsednika Salvadora Aljendea je zbačena krvavim vojnim pučem generala Augusta Pinočea. Patrisio Guzman je bio hroničar događaja iz kojih je nastala jedinstvena filmska trilogija Bitka za Čile – bitka nenaoružanih ljudi. Prvi deo pod nazivom POBUNA BURŽOAZIJE titlovan na naš jezik možete da pogledate ovde. Drugi deo pod nazivom DRŽAVNI PUČ titlovan na naš jezik možete da pogledate ovde.
Do sada u ediciji Izvori epistemologije: kritički život:
-
Kritički život 1 – Edvard Snouden
-
Kritički život 2: Zemlja i sloboda (Ken Louč)
-
Kritički život 3: Nevidljivi gradovi (Italo Kalvino)
-
Kritički život 4: Performiranje političkog (Džudit Batler)
-
Kritički život 5: Kultura i imperijalizam (Edvard Said)
-
Kritički život 6: Izvori totalitarizma (Hana Arent)
-
Kritički život 7: Ko je neoliberalni subjekt? (Vendi Braun)
-
Kritički život 8: Viralni homonacionalizam (Džazbir Puar)
-
Kritički život 9: Bitka za Čile, 1. deo (Patrisio Guzman)
-
Kritički život 10: Bitka za Čile, 2. deo (Patrisio Guzman)
-
Kritički život 11: Bitka za Čile, 3. deo (Patrisio Guzman)
-
Kritički život 12: Američka predavanja (Italo Kalvino)